Hirdetés
Hirdetés

Szenzációs felvétel: épp egy új naprendszer születik itt

Az Európai Déli Obszervatórium tudósai most először figyelhettek meg egy ritka látványosságot: azt a pillanatot, amikor egy új naprendszer születik. Ez a felvétel történelmi jelentőségű.

 A chilei Andokban található Alma teleszkóphálózatnak és a James Webb űrteleszkópnak köszönhetően láthatóvá váltak a bolygó anyagának első részecskéi. Forró ásványok szilárd testté válnak. Pillantás egy új naprendszer születésébe. Merel van't Hoff, a Purdue Egyetemről (USA) professzora így magyarázza: „Egy olyan rendszert látunk, amely úgy néz ki, mint a mi Naprendszerünk, amikor még csak kialakulóban volt”. Ő a tanulmány társszerzője, és kollégájával, Melissa McClure-ral, a Leideni Egyetem professzorával együtt vezette a kutatást.

Az új naprendszer tőlünk mintegy 1300 fényévnyire, a HOPS-315 nevű bébicsillag körül alakul ki, hasonlóan a mi egykor születő Napunkhoz. E csillag körül egy gázból és porból álló korong alakult ki, amely fokozatosan szilárd testekké, bolygókká alakul. Hogy miért érdekes ez? A Naprendszerünkben a legrégebbi szilárd anyagok ősi meteoritokban találhatók. Ezek olyan kristályos anyagokat tartalmaznak, amelyek magas hőmérsékleten alakulnak ki a fiatal bolygókorongokban. A kutatók most felfedezték, hogy ez a HOPS-315 esetében is így van. Itt a korongok elkezdenek kondenzálódni. Edwin Bergin, a Michigani Egyetem munkatársa lelkendezik: „Ezt a folyamatot még soha nem figyelték meg”.

A csillag ideális lehetőséget kínál saját kozmikus történelmünk tanulmányozására. Van't Hoff professzor így magyarázza: „Ez a rendszer az egyik legjobb, amit ismerünk a Naprendszerünkben lezajlott folyamatok tanulmányozására.”

Címlapfotó: Profimedia/RedDot
Hivatkozás másolása
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés