Még 2022-ben figyelmeztetett egy horvát intézet a barna algák terjedésére. Most az Oceanográfiai és Halászati Intézet "katasztrofális helyzetről" ír.
Tavaly a nyári főszezonban az Adriai-tenger partvidékén egyre több jelentés érkezett a barna algák terjedéséről. Most a horvátországi Óceanográfiai és Halászati Intézet kongatja meg a vészharangot a "tengeri nyálkával" kapcsolatban. A horvátországi Komiža szigetek előtti sziklás tengerfenéket három és 25 méter közötti mélységben vizsgálták. A kutatók a barna alga monokultúráját találták meg. Az intézet szerint terjedése pusztító hatású lenne. "A víz alatti sokféleség összeomlásáról" beszélnek.
Nagyon gyorsan terjed
Hivatkozás másolásaAz intézet Vis egész szigetén megtalálta az algát. A legsűrűbben jelenleg Komiža környékén telepedtek meg. A barna algák nagyon sűrűn borítják a tengerfeneket, ami a helyi algák és gerinctelen fajok eltűnését okozza. Az algát először 1973-ban fedezték fel a Földközi-tengerben Izrael közelében, és invazív fajnak tekintették. Horvátországban először 2020-ban jelent meg, majd gyorsan kezdett el terjedni. Az intézet azt írja: "Már akkor is aggódtunk, de idén a helyzet katasztrofális".