Hirdetés
Hirdetés

Meglepő ok: ezért alszanak kevesebbet a nők, mint a férfiak

A nőket sokkal gyakrabban érinti az alváshiány, mint a férfiakat. Mégpedig egy konkrét okból kifolyólag.

Az optimális alvásmennyiség ugyanis nagyban különbözik. Számos tanulmány azonban már kimutatta, hogy a nőknek több alvásra van szükségük, mint a férfiaknak. Átlagosan azonban a nők jóval kevesebbet alszanak, ami végső soron alváshiányhoz vezet, és jelentős egészségügyi problémákat is okozhat. Ezt a jelenséget nemek közötti alvásszakadéknak nevezik.







Átlagosan három óra

Hivatkozás másolása

A szervezetnek szüksége van a pihenésre a regenerálódáshoz, de sajnos csak nagyon kevesen jutnak el odáig, hogy eleget aludjanak. Különösen a nőknek van nehéz dolguk. A nemek közötti alvásszakadék a férfiak és nők közötti különbség az alvás időtartama és minősége tekintetében. Ennek oka, hogy a nők lényegesen kevesebbet alszanak, mint a férfiak. Az Egyesült Királyságban az Alvás Alapítvány által 2019-ben végzett felmérés szerint, amelyben 2000 embert kérdeztek meg, a nők átlagosan három órával kevesebbet alszanak, mint a férfiak - méghozzá éjszakánként.

Lehetséges okok

Hivatkozás másolása

A kutatók a következő szempontokat említik lehetséges okokként.

Hormonok


A női hormonok nagy szerepet játszanak az alvásban. A hormonális egyensúly miatt a nőket jobban érinti az álmatlanság, mint a férfiakat, és gyakrabban ébrednek fel. A menstruáció, a terhesség vagy a menopauza szintén negatív hatással van az alvásra a jelentős hormonális változások miatt. Ez viszont ahhoz vezet, hogy a reggeli órákban hosszabb alvásigényt kell kielégíteni, hogy pótolni lehessen az éjszaka elmaradt alvást.

Különbségek az agyi teljesítményben


Az angliai Loughborough Egyetem alváskutató központjának tanulmánya szerint az idegrendszeri folyamatok másképp működnek a nőknél, mint a férfiaknál. A bonyolultabb folyamatok miatt a nőknek hosszabb éjszakai regenerálódási fázisokra van szükségük ahhoz, hogy feldolgozzák az átélt és átgondolt dolgokat

Többszörös stressz

A biológiai tényezők mellett a munkaterhelés is fontos szerepet játszik. A nők gyakran több feladatot vállalnak otthon és a munkahelyen, ezért nagyobb terhelésnek vannak kitéve. Ráadásul gyakran a nők azok, akik éjszaka felkelnek, hogy megetessék a babát vagy megvigasztalják az iskolás gyermeket. Ez a többszörös terhelés is szerepet játszhat a nagyobb alvásigényben.

Az alváshiány megelőzése


Az alváshiány megelőzése érdekében jobban tudatosítani kellene a mindennapi életben a feladatok megosztását. Ha a férfiak és a nők jobban megszervezik az éjszakai műszakokat, a nők is kevésbé fognak szenvedni az alváshiánytól, és jobban be tudják osztani az energiájukat.

Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés