Egy új tanulmány szerint szinte minden szülőnek van olyan gyermeke, akit előnyben részesít, és akinek öntudatlanul is több szeretetet ad.
"Mindannyiótokat egyformán szeretünk” - ez a mondat valószínűleg minden testvérgyerek számára ismerős. De vajon megfelel-e a valóságnak? Nos, a válasz egy új tanulmány szerint: nem! A Psychological Bulletin című folyóiratban megjelent eredmények szerint a szülők többsége az egyik gyermekét általában előnyben részesíti. A tanulmány részletesen bemutatja azt is, miért fontos, hogy a családok felismerjék és megértsék ezt a dinamikát.
Hasznot húznak belőle
Hivatkozás másolásaAzok az emberek, akiket gyermekkorukban a szüleik előnyben részesítettek, gyakran egész életük során előnyben részesülnek. Tanulmányok azt mutatják, hogy mentálisan stabilabbak, nagyobb szakmai sikereket érnek el, tartósabbak a kapcsolataik és kevesebb viselkedési problémával küzdenek. Éppen ezért fontos, hogy a szülők tisztában legyenek a lehetséges preferenciákkal és azok hatásaival. Ahogy azonban Jensen és McKell Jorgensen-Wells, a kanadai Western University tudósai felfedezték, kevés kutatást végeztek arról, hogy mely gyerekek vannak nagyobb valószínűséggel előnyben. Hogy ezt a kérdést megvizsgálják, közel 20 000 résztvevő adatait és tanulmányait elemezték, főként az Egyesült Államokból és Nyugat-Európából.
A lányok esélyesebbek
Hivatkozás másolásaAz elemzésből kiderült, hogy a szülők gyakran a lányokat részesítik előnyben a fiúkkal szemben - ez az anyákra és az apákra egyaránt vonatkozik. Emellett a lelkiismeretes és felelősségteljes gyerekeket nagyobb valószínűséggel részesítik előnyben, mivel velük kevesebb a konfliktus. Az idősebb testvéreket is gyakrabban részesítik előnyben, valószínűleg azért, mert a szülők több érettséget és függetlenséget tulajdonítanak nekik.
"A tanulmány összefüggéseket mutat, nem pedig okokat” - hangsúlyozza Jensen. Mindazonáltal fontos információkkal szolgál arra vonatkozóan, hogy a szülők hogyan szervezhetnék tudatosabban a gyermekeikkel való kapcsolataikat. Még ha az egyik gyermeket előnyben is részesítik, ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy a többieket kevésbé szeretik - magyarázza Martin Diewald szociológus a Bielefeldi Egyetemről. A szülők akár tudatosan is előnyben részesíthetik a gyengébb vagy hátrányos helyzetű gyerekeket, hogy azonos lehetőségeket kínáljanak nekik. Alapvető fontosságú, hogy a szülők tudatosítják preferenciáikat, és megtanítsák a gyerekeknek, hogy a bánásmódbeli különbségeknek nem feltétlenül van közük a szeretethez.
Címlapfotó: 123rf.com
Kapcsolódó cikkek
- Panoráma Riadót fújtak a kutatók: új horrorvírust fedeztek fel Újabb pandémia jön?
- Panoráma Meztelenül sokkolt a Grammy-gálán Kanye West nője - Kidobták őket, mint... Döbbenetes pillanat a vörös szőnyegen.
- Panoráma Zsírleszívás után halt meg a fiatal influenszer - Fotók Súlyos gyógyszerallergiáról szólnak a sajtóhírek.
- Panoráma Váratlan bejelentés: először lett anya a magyarok kedvenc színésznője - Fotó Ezért nem készült róla kismama pocakos kép.